Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

İhracat Danışmanlığı

Dış Ticaret Danışmanlığı ile Zaman Kazan, Garantide Ol
Ülke ekonomisi açısından şirketlerin, firmaların uluslararası pazara açılmaları çok önemlidir. Uluslararası pazarda söz sahibi olmak, tutunabilmek için yeterli alt yapıyla birlikte profesyonel desteğe ihtiyaç vardır. Bu noktada dış ticaret danışmanlık firmaları şirketlere yol göstermek ve destek olmak için var olan şirketlerdir. İhracat veya ithalat işlemlerinizde süreci doğru yönetmeniz ve verimli sonuç almanız bakımından dış ticaret danışmanlığı almalısınız, bu sayede hedeflediğiniz başarı uzak olmayacaktır .

Dış Ticaret Danışmanlığı Nedir?
Dış ticaret, uluslararası ticaret demektir. Bir şirketin yurt dışından ürün, mal veya hizmet almasına ithalat, yurt dışına ürün, mal veya hizmet satmasına ihracat denir. Bütün şirket veya firmalar dış ticaret sürecinde yeterli deneyime ve bilgiye sahip değildir. Gümrük işlemleri, prosedürler hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan işletmeler hata yapmaya müsaittirler.

Uluslararası pazarda işletmelerin ithalat veya ihracat süreçlerininn takip edilmesi, yönetilmesi dış ticaret danışmanlığı kapsamında gerçekleşir. Yurtdışı pazarına giriş yapmak, ihracatını artırmak, iç pazar için mal, ürün girdisi yapmak isteyen firmalar için bu süreç çok önemlidir. Şirketlerle temas kurmak, ilgili yasaları, yönetmelikleri iyi bilmek, gerekli belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamak profesyonellik ve uzmanlık isteyen bir durumdur. Bazı şirketler kendi bünyesinde bunu çözüme kavuştururken bazı şirketler de bu külfeti üstlenmeyerek, bu alanda uzman dış ticaret danışmanlık firması ile çalışmaktadır.

Dış ticaret danışmanlığı otomobil imalat ve elektronik ürünlerinden, gıda ve tarıma kadar geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Uluslararası pazarda yer almak, pazar payınızı büyütmek istiyorsanız yurtdışı ticaret danışmanlık şirketleri hizmeti almanızda büyük fayda vardır.

Dış Ticaret Danışmanı Ne İş Yapar?
Şirketlerin uluslararası pazarda kurumsal kimliklerini ve imajlarını korumak adına uluslararası ticaret danışmanlığı önemli rol oynar. Bu önemli rolü üstlenen de ithalat ihracat danışmanlık firması bünyesinde çalışan dış ticaret danışmanıdır. Genel olarak dış ticaret danışmanı özel şirketlerin ve kamu kuruluşlarının uluslararası pazarda faaliyet göstermeleri konusunda danışmanlık yapar. Dış ticaret danışmanının üstlendiği görevleri şöyle sıralayabiliriz;

Uluslararası iş geliştirme ve pazarlama konularında danışmanlık yapar.
Danışmanlığını yaptığı işletmenin, şirketin faaliyet gösterdiği ya da iş yapmayı düşündüğü yurt dışı finans piyasalarını, uluslararası yatırım fırsatları, rakip firmalar ve iş uygulamalarını araştırır. Araştırma sonucuna göre öneriler sunar, teklifler hazırlar.
Hedeflenen yurtdışı firmalarıyla nasıl temas kurulacağı konusunda destek verir.
Küresel ölçekte talep gören mal ve hizmetlerin analizini gerçekleştirir.
İthalat ve ihracatı düzenleyen yasa, yönetmelikleri, güncellemeleri takip eder. Mevzuata uyulması konusunda tavsiyelerde bulunur.

Dış Ticaret Danışmanı Nedir?
Dış ticaret danışmanı, sahip olduğu uzmanlık bilgisiyle firmalara yön veren, destek sunan, sürecin hızlı ve güvenli şekilde ilerlemesini sağlayan kişidir. Küresel ekonomide pazar paylarını büyütmek, ithalat veya ihracatla ülke ekonomisinin canlanmasını sağlamak isteyen işletmelerin en büyük yardımcısıdır.

Dış ticaret danışmanlığı için dış ticaret, işletme veya iktisat mezunu olmanın yanı sıra özel eğitim kurumlarından veya üniversitelerden sertifika alınması da yeterli olmaktadır. Bu alanla ilgili herhangi bir kanuni müfredat bulunmuyor. Dış ticaret danışmanlığı için sadece diploma ve sertifika yeterli olmamaktadır. Diploma veya sertifikayla birlikte dış ticaret danışmanı olmak isteyen kişi;

Risk analizini çok iyi yapmalıdır.
Uluslararası pazarı etkileyen dış politikalara hakim olmalıdır.
Veri tabanı sistemlerini iyi derecede kullanmalıdır.
Liderlik vasfına haiz olmalıdır.
Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilmeli, seyahat engeli olmamalıdır.
Sözlü ve yazılı iletişim becerisi yüksek olmalıdır.
Analitik düşünme becerisine sahip olmalıdır.
İyi derece İngilizce bilmelidir.

Dış Ticaret Danışmanlığı Nasıl Yapılır?
Uluslararası pazarda yer alan veya girmek isteyen bütün işletmelerin Pazarlama ve Dış Ticaret Departmanı bulunmuyor. İthalat, ihracat ve gümrük sürecini doğru yönetmek isteyen şirketler dış ticaret danışmanlık firmaları İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan ithalat ihracat danışmanlığı firmalarıyla çalışıyorlar.

Dış ticaretin temel olarak ihracat, ithalat ve transit ticaret olarak 3 aşaması bulunuyor. Pazara girmek veya pazar payını büyütmek istiyorsanız öncelikli olarak bu alanda profesyonel ve uzman olan dış ticaret danışmanlığı İstanbul firmalarından biriyle çalışabilirsiniz.

Belirlediğiniz dış ticaret danışmanlık İstanbul firmasıyla iletişime geçiyorsunuz. Alanında uzman dış ticaret uzmanıyla şirket profilinizi, beklentilerinizi, hangi pazarda yer almak istediğinizi anlatıyorsunuz. Eldeki veriler doğrultusunda pazar araştırması yapılıyor. İthalat veya ihracata göre süreç farklı işliyor. İthalat yapmak istiyorsanız en uygun üreticiler; ihracat yapmak istiyorsanız uygun müşteri araştırması yapılıyor.

Müşteri ve pazar bulunduktan sonra sipariş, ürün ve malların hazırlanması, nakliye ve gümrük işlemleri başlatılıyor. Nakliye ve gümrük işlemleri için gerekli belgeler hazırlanıyor. Ayrıca yapılacak işleme göre varsa devlet desteği araştırılıp, destekten yararlanmanız sağlanıyor.

Dış Ticaret Danışmanlık Hizmetleri
Dış ticaret danışmanlığı uluslararası pazara girmek isteyen her kategoriden özel işletmelere ve kamu kuruluşlarına hizmet vermektedir. Genel olarak ithalat ihracat danışmanlık şirketleri şu hizmetleri sunuyorlar;

- Pazar araştırması

- Yabancı dilde mail takibi

- Potansiyel müşteri bulma

- İthalat veya ihracat sürecini yönetme, takip etme

- Gerekli belgeleri hazırlama, gümrük işlemlerinin hızlı ve sorunsuz ilerlemesini sağlama

- Devlet teşvik desteği araştırması

- Yurt içi veya dışı nakliye organizasyonunu takip etme

- Bütün süreç içinde kurum politikası ve bilgilerinin korunmasını en üst seviyede sağlar.

Dış Ticaret Ve Danışmanlık
Dış ticaret, işletme ve kurumların uluslararası pazarlarda faaliyette bulunmalarıdır. Danışmanlık ise, bu işletme ve kurumlar için uzman kişilerce profesyonel yardım ve destek sunulmasıdır. İthalat, ihracat ve gümrük işlemleri gibi konulara hakim olan ithalat ve ihracat danışmanlık firmaları uluslararası ticaret hakkında size bilgi vermekle kalmıyor. Süreci doğru şekilde yürütüp, doğru şekilde yönlendiriyorlar.

Uluslararası pazarda adını duyurmak, yerini sağlamlaştırmak isteyen dış ticaret yapan firmalar ithalat ve ihracat danışmanlığı sayesinde uluslararası rekabete sağlam şekilde girebiliyorlar.

Dış Ticaret Danışmanlık Firmaları
Üretici firmaların yurt dışında yeni pazarlar bulmaları, ihracat kapasitelerini artırmaları; ithalat yapan firmaların yurt dışındaki üreticilerle sağlam ve güvenli ilişkiler kurmaları önem arz etmektedir. Yeni pazarlara girişte yurt dışı politikalarını, neler yapılacağını, nasıl hareket edilmesi gerektiğini bilmek, yeni stratejiler geliştirmek rekabet adına çok önemlidir.

İşletmelerin ithalat veya ihracat adımlarını atma sürecinde ihracat ve ithalat danışmanlık firmaları devreye giriyor. Bu firmalar;

İşletmenin kurumsallık düzeyinin yükseltilmesinde, ihracat yapabilir noktaya gelmesinde,
Ürün kataloglarının uygun standartlarda hazırlanmasında, ithal edilecek ürünlerin yasal mevzuata uygunluğunda,
Hedef pazarların tespit edilmesinde,
Rekabetçi bir yapı oluşturulmasında, pazar, ürün, fiyat, lojistik hususlarında araştırmalar yapılmasında,
Müşteri ilişkilerinin yönetilmesinde,
Rakip firmaların analizlerinin yapılmasında,
E- ticaret, sosyal medya, mail takibi ve yönetilmesinde etkin rol oynuyorlar.
Dış Ticaret Danışmanlık Ücretleri
İşletmelere dış ticaret konusunda danışmanlık hizmeti sunan ihracat ve ithalat danışmanlık firmaları bu hizmetlerini belirli bir ücret karşılığında yapıyorlar. İhracat ve ithalat danışmanlık ücretleri verilen hizmete, şirket profiline ve firma politikasına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor.

İşletme profilinize uygun ve hedefinize ulaşmanızı sağlayacak en uygun hizmeti almak istiyorsanız dış ticaret danışmanlığı konusunda profesyonel hizmet sunan firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. Firmamızın web sitesini ziyaret inceleyebilir, çağrı hattından iletişime geçebilirsiniz. Beklentilerinizi ve hedefinizi anlatıp, size uygun en ideal çözümü ve ücreti öğrenebilirsiniz.

Dış Ticaret Danışmanlık Sözleşmesi Örneği
Dış ticaret danışmanlık firmasının hizmet ve destek verebilmesi için ilgili şirketle danışmanlık sözleşmesi imzalaması gerekiyor. Bu sözleşme her iki tarafın görev, sorumluluk ve yükümlülüklerini gösteriyor. Sözleşmede danışmanlık firmasının vereceği hizmetler madde madde yazılmaktadır. Sözleşmede verilecek hizmetler, sorumluluklar ve görevler açıkça belirlendikten sonra imza altına alınmaktadır.

Dış ticaret danışmanlığı ile firmanızı yurtdışı pazarına açmak, şirketinizi geliştirmek, hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız Oden Lojistik yanınızda. Size bir telefon kadar uzağız, detaylı bilgi ve hizmet almak için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca verilen bilgilerin faydalı olduğunu düşünüyorsanız çevrenizle paylaşabilir, aklınıza takılan soru veya önerilerinizi yorum olarak iletebilirsiniz.